Szemvizsgálat
A szemvizsgálat lépései és fontossága
Ahhoz, hogy pácienseinknek a tökéletes szemüveget tudjuk elkészíteni, még a vizsgálat előtt felteszünk néhány fontos kérdést.
Többek között azt, hogy:
Mióta szemüveges? Van-e valamilyen szembetegsége? Milyen szemüvegre lenne szüksége? Milyen jellegű munkát végez? Irodait, monitorelőtt ülőt, esetleg fizikait? Mihez kell a szemüveg? Olvasáshoz, sportoláshoz, vezetéshez? Folyamatosan vagy csak alkalmanként viselne szemüveget?
A kérdések megválaszolás után derül ki, hogy milyen típusú szemvizsgálatra és szemüvegre lesz szüksége páciensünknek. Tehát
- távoli,
- csak olvasó,
- multifokális,
- netán munkaszemüvegre.
A következő lépés a látóélesség vizsgálat, amely kétféle vizsgálatból áll. Az első, hogy jól látja-e megfelelő távolságból az úgynevezett Visus-táblán látható jeleket vagy számokat. Ezzel a vizsgálattal a kezdő állapotot mérhetjük fel.
Ezt követi egy computeres vizsgálat, mely objektíven megmutatja a szem fénytörési hibáit. A computeres vizsgálat során nem nyúlunk a szemhez, így az nem fáj, nem kellemetlen. A vizsgálat során a pácienseink ábrákat néznek és a fénytörési hibákat automatikusan méri rendszerünk.
Mindez azonban még nem elegendő a jó szemüveg felírásához! A végleges dioptria meghatározásnál mindkét szempontot figyelembe kell venni, és a szakvélemény alapján döntjük el, hogy melyik dioptria érték kerüljön felírásra.
Szükség esetén ezt követi az olvasó / munkatávolsághoz szükséges dioptria meghatározása.
Majd egy mikroszkópos vizsgálatra kerül sor, mely rejtett betegségek felderítésére (pl. kezdődő szürkehályog, bizonyos gyulladások) szolgál. A műszerrel szemben ülve világítunk rá a szemre érintés nélkül. A vizsgálat teljes mértékben fájdalommentes.
A következő lépés a szintén fájdalommentes szemfenék vizsgálat, amelyet egy szemtükörrel végzünk. Így tudunk előre jelezni és megállapítani bizonyos betegségeket, mint például cukorbetegség, magas vérnyomás betegség, kezdődő vakság, érelmeszesedés.
Szemvizsgálat korosztályonként
bővebb információk